FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
N74F821D,623
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: N74F821D,623
  • Package: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2409
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 10 Bit Positive Edge 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Parameters
Manufacturer NXP USA Inc.
Series 74F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Standard
Type D-Type
Output Type Tri-State, Non-Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 10
Clock Frequency 180 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 8.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 24mA, 64mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 105 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 24-SO
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Product Number 74F821
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Flip Flop 1 Element D-Type 10 Bit Positive Edge 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)