Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NC7SZ175P6X-F080
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • Product NO: NC7SZ175P6X-F080
  • Package: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Stock: 7685
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 1 Bit Positive Edge 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Parameters
Clock Frequency 175 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 4ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 32mA, 32mA
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Input Capacitance 3 pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)