Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NDC7001C
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NDC7001C
  • Package: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2412
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 60V 510mA, 340mA 700mW Surface Mount SuperSOT™-6
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration N and P-Channel
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 510mA, 340mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2Ohm @ 510mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20pF @ 25V
Power - Max 700mW
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)