FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NDF08N50ZG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NDF08N50ZG
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1780
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 8.5A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-220FP
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 850mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1095 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FP
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number NDF08
N-Channel 500 V 8.5A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-220FP