Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NMSD200B01-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: NMSD200B01-7
  • Package: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4846
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 200mA (Ta) 200mW (Ta) Surface Mount SOT-363
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3Ohm @ 50mA, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 50 pF @ 25 V
FET Feature Schottky Diode (Isolated)
Power Dissipation (Max) 200mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-363
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
N-Channel 60 V 200mA (Ta) 200mW (Ta) Surface Mount SOT-363