Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NP16N06YLL-E1-AY
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: NP16N06YLL-E1-AY
  • Package: 8-PowerLDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 16A (Tc) 1.25W (Ta), 27.3W (Tc) Surface Mount 8-HSON (5x5.4)
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.25W (Ta), 27.3W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-HSON (5x5.4)
Package / Case 8-PowerLDFN
N-Channel 60 V 16A (Tc) 1.25W (Ta), 27.3W (Tc) Surface Mount 8-HSON (5x5.4)