FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NP50P06SDG-E1-AY
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: NP50P06SDG-E1-AY
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 60 V 50A (Tc) 1.2W (Ta), 84W (Tc) Surface Mount TO-252 (MP-3ZK)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5000 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.2W (Ta), 84W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252 (MP-3ZK)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
P-Channel 60 V 50A (Tc) 1.2W (Ta), 84W (Tc) Surface Mount TO-252 (MP-3ZK)