FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NP55N055SDG-E1-AY
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: NP55N055SDG-E1-AY
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5216
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 55A (Tc) 1.2W (Ta), 77W (Tc) Surface Mount TO-252 (MP-3ZK)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.5mOhm @ 28A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 96 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.2W (Ta), 77W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)
N-Channel 55 V 55A (Tc) 1.2W (Ta), 77W (Tc) Surface Mount TO-252 (MP-3ZK)