FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NP60N055NUK-S18-AY
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: NP60N055NUK-S18-AY
  • Package: TO-262-3 Full Pack, I²Pak
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3273
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 60A (Tc) 1.8W (Ta), 105W (Tc) Through Hole TO-262
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3750 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 105W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-262
Package / Case TO-262-3 Full Pack, I²Pak
Base Product Number NP60N055
N-Channel 55 V 60A (Tc) 1.8W (Ta), 105W (Tc) Through Hole TO-262