Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NP75N04VDK-E1-AY
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: NP75N04VDK-E1-AY
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 75A (Tc) 1.2W (Ta), 75W (Tc) Surface Mount TO-252 (MP-3ZP)
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.7mOhm @ 38A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2450 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.2W (Ta), 75W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252 (MP-3ZP)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
N-Channel 40 V 75A (Tc) 1.2W (Ta), 75W (Tc) Surface Mount TO-252 (MP-3ZP)