FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NP75N04YLG-E1-AY
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: NP75N04YLG-E1-AY
  • Package: 8-PowerLDFN
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 75A (Ta) 138W (Ta) Surface Mount 8-HSON (5x5.4)
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series -
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.8mOhm @ 38A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 116 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6450 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 138W (Ta)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-HSON (5x5.4)
Package / Case 8-PowerLDFN
N-Channel 40 V 75A (Ta) 138W (Ta) Surface Mount 8-HSON (5x5.4)