Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NP75N04YUG-E1-AY
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: NP75N04YUG-E1-AY
  • Package: 8-SMD, Flat Lead Exposed Pad
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 75A (Tc) 1W (Ta), 138W (Tc) Surface Mount 8-HSON
Parameters
Mfr Renesas
Series Automotive, AEC-Q101
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.8mOhm @ 37.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 116 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6450 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1W (Ta), 138W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-HSON
Package / Case 8-SMD, Flat Leads, Exposed Pad
N-Channel 40 V 75A (Tc) 1W (Ta), 138W (Tc) Surface Mount 8-HSON