FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NP88N04NUG-S18-AY
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: NP88N04NUG-S18-AY
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7586
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 88A (Tc) 1.8W (Ta), 200W (Tc) Through Hole TO-262
Parameters
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4mOhm @ 44A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 250 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 200W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-262
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series -
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 88A (Tc)
N-Channel 40 V 88A (Tc) 1.8W (Ta), 200W (Tc) Through Hole TO-262