FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NP88N075MUE-S18-AY
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: NP88N075MUE-S18-AY
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8923
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 88A (Tc) 1.8W (Ta), 288W (Tc) Through Hole TO-220-3
Series -
Package Bulk
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 88A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 44A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 230 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 288W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
N-Channel 75 V 88A (Tc) 1.8W (Ta), 288W (Tc) Through Hole TO-220-3