FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTB23N03RG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTB23N03RG
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8250
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 25 V 23A (Ta) 37.5W (Tj) Surface Mount D²PAK
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.76 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 225 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 37.5W (Tj)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D²PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number NTB23
N-Channel 25 V 23A (Ta) 37.5W (Tj) Surface Mount D²PAK