FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTB30N20T4G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTB30N20T4G
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7687
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 30A (Ta) 2W (Ta), 214W (Tc) Surface Mount D²PAK
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 81mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2335 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 214W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number NTB30
N-Channel 200 V 30A (Ta) 2W (Ta), 214W (Tc) Surface Mount D²PAK