FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTB60N06L
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTB60N06L
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3375
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 60A (Ta) 2.4W (Ta), 150W (Tj) Surface Mount D²PAK
Series -
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 30A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3075 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta), 150W (Tj)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number NTB60
N-Channel 60 V 60A (Ta) 2.4W (Ta), 150W (Tj) Surface Mount D²PAK