FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTB75N03L09G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTB75N03L09G
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7395
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 75A (Tc) 2.5W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 125W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Series -
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 37.5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5635 pF @ 25 V
N-Channel 30 V 75A (Tc) 2.5W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount D2PAK