FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTB75N06G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTB75N06G
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8605
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 75A (Ta) 2.4W (Ta), 214W (Tj) Surface Mount D²PAK
Series -
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.5mOhm @ 37.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 130 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4510 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta), 214W (Tj)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D²PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number NTB75
N-Channel 60 V 75A (Ta) 2.4W (Ta), 214W (Tj) Surface Mount D²PAK