FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTB85N03
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTB85N03
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2643
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 28 V 85A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount D2PAK
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 28 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 85A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.8mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2150 pF @ 24 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number NTB85
Mfr onsemi
N-Channel 28 V 85A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount D2PAK