FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTBG020N090SC1
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTBG020N090SC1
  • Package: TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 900 V 9.8A (Ta), 112A (Tc) 3.7W (Ta), 477W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.8A (Ta), 112A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 60A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 200 nC @ 15 V
Vgs (Max) +19V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4415 pF @ 450 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.7W (Ta), 477W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK-7
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Base Product Number NTBG020
N-Channel 900 V 9.8A (Ta), 112A (Tc) 3.7W (Ta), 477W (Tc) Surface Mount D2PAK-7