FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTBGS6D5N15MC
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTBGS6D5N15MC
  • Package: TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 12
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 15A (Ta), 121A (Tc) 3.7W (Ta), 238W (Tc) Surface Mount D2PAK (TO-263)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta), 121A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 69A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 379µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4745 pF @ 75 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.7W (Ta), 238W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK (TO-263)
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Base Product Number NTBGS6
N-Channel 150 V 15A (Ta), 121A (Tc) 3.7W (Ta), 238W (Tc) Surface Mount D2PAK (TO-263)