FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTBL050N65S3H
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTBL050N65S3H
  • Package: 8-PowerSFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 49A (Tc) 305W (Tc) Surface Mount 8-HPSOF
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 49A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 24.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 4.8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 98 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4880 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 305W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-HPSOF
Package / Case 8-PowerSFN
N-Channel 650 V 49A (Tc) 305W (Tc) Surface Mount 8-HPSOF