Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTBS9D0N10MC
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTBS9D0N10MC
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 14A (Ta), 60A (Tc) 3.8W (Ta), 68W (Tc) Surface Mount D²PAK-3 (TO-263-3)
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Ta), 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 23A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 131µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1695 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 68W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D²PAK-3 (TO-263-3)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number NTBS9
N-Channel 100 V 14A (Ta), 60A (Tc) 3.8W (Ta), 68W (Tc) Surface Mount D²PAK-3 (TO-263-3)