FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTBV45N06T4G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTBV45N06T4G
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Stock: 1096
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 45A (Ta) Surface Mount D²PAK
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 22.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1725 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D²PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number NTBV45
N-Channel 60 V 45A (Ta) Surface Mount D²PAK