Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTD110N02R-001G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTD110N02R-001G
  • Package: TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4440
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 24 V 12.5A (Ta), 110A (Tc) 1.5W (Ta), 110W (Tc) Through Hole I-PAK
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 24 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12.5A (Ta), 110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.6mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3440 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 110W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I-PAK
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Product Number NTD110
N-Channel 24 V 12.5A (Ta), 110A (Tc) 1.5W (Ta), 110W (Tc) Through Hole I-PAK