FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTD20N03L27G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTD20N03L27G
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1908
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 20A (Ta) 1.75W (Ta), 74W (Tc) Surface Mount DPAK
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27mOhm @ 10A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.9 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1260 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.75W (Ta), 74W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number NTD20
N-Channel 30 V 20A (Ta) 1.75W (Ta), 74W (Tc) Surface Mount DPAK