Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTD25P03LG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTD25P03LG
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2240
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 25A (Ta) 75W (Tj) Surface Mount DPAK
Parameters
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 25A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1260 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 75W (Tj)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number NTD25
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
P-Channel 30 V 25A (Ta) 75W (Tj) Surface Mount DPAK