FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTD3055-094-1G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTD3055-094-1G
  • Package: TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5174
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 12A (Ta) 1.5W (Ta), 48W (Tj) Through Hole I-PAK
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 94mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 450 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 48W (Tj)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I-PAK
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Product Number NTD30
N-Channel 60 V 12A (Ta) 1.5W (Ta), 48W (Tj) Through Hole I-PAK