FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTD3055L170
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTD3055L170
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2873
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 9A (Ta) 1.5W (Ta), 28.5W (Tj) Surface Mount DPAK
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 4.5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 275 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 28.5W (Tj)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number NTD30
N-Channel 60 V 9A (Ta) 1.5W (Ta), 28.5W (Tj) Surface Mount DPAK