FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTD32N06L
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTD32N06L
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3163
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 32A (Ta) 1.5W (Ta), 93.75W (Tj) Surface Mount DPAK
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 16A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 93.75W (Tj)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number NTD32
N-Channel 60 V 32A (Ta) 1.5W (Ta), 93.75W (Tj) Surface Mount DPAK