Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTD50N03R
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTD50N03R
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1030
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 25 V 7.8A (Ta), 45A (Tc) 1.5W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.8A (Ta), 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 11.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 30A, 11.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 11.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 750 pF @ 12 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number NTD50
N-Channel 25 V 7.8A (Ta), 45A (Tc) 1.5W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount DPAK