Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTD65N03R-35G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTD65N03R-35G
  • Package: TO-251-3 Stub Leads, IPak
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 524
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 25 V 65A (Tc) Through Hole I-Pak
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 65A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.4mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16 nC @ 5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400 pF @ 20 V
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I-Pak
Package / Case TO-251-3 Stub Leads, IPak
Base Product Number NTD65
N-Channel 25 V 65A (Tc) Through Hole I-Pak