FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTD78N03-035
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTD78N03-035
  • Package: TO-251-3 Stub Leads, IPak
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8430
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 25 V 11.4A (Ta), 78A (Tc) 1.4W (Ta), 64W (Tc) Through Hole I-Pak
Series -
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11.4A (Ta), 78A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 78A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2250 pF @ 12 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.4W (Ta), 64W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I-Pak
Package / Case TO-251-3 Stub Leads, IPak
Base Product Number NTD78
N-Channel 25 V 11.4A (Ta), 78A (Tc) 1.4W (Ta), 64W (Tc) Through Hole I-Pak