FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTD80N02G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTD80N02G
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8433
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 24 V 80A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2600 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series -
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 24 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.8mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
N-Channel 24 V 80A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount DPAK