FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTD85N02RG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTD85N02RG
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4474
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 24 V 12A (Ta), 85A (Tc) 1.25W (Ta), 78.1W (Tc) Surface Mount DPAK
Series -
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 24 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Ta), 85A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.2mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17.7 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2050 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.25W (Ta), 78.1W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number NTD85
N-Channel 24 V 12A (Ta), 85A (Tc) 1.25W (Ta), 78.1W (Tc) Surface Mount DPAK