FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTDS015N15MCT4G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTDS015N15MCT4G
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 11A (Ta), 50A (Tc) 3.8W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta), 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15mOhm @ 29A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 162µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2120 pF @ 75 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 83W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number NTDS015
Mfr onsemi
N-Channel 150 V 11A (Ta), 50A (Tc) 3.8W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount DPAK