Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTF3055-100T3G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTF3055-100T3G
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1053
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 3A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount SOT-223 (TO-261)
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 455 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.3W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Base Product Number NTF305
N-Channel 60 V 3A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount SOT-223 (TO-261)