FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTF3055L175T1G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTF3055L175T1G
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1696
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 2A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount SOT-223 (TO-261)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 175mOhm @ 1A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 270 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.3W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number NTF305
N-Channel 60 V 2A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount SOT-223 (TO-261)