FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTH4L020N090SC1
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTH4L020N090SC1
  • Package: TO-247-4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 405
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 900 V 116A (Tc) 484W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 116A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 60A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 196 nC @ 15 V
Vgs (Max) +22V, -8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4415 pF @ 450 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 484W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-4L
Package / Case TO-247-4
Base Product Number NTH4L02
N-Channel 900 V 116A (Tc) 484W (Tc) Through Hole TO-247-4L