FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTH4L040N65S3F
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTH4L040N65S3F
  • Package: TO-247-4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 340
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 65A (Tc) 446W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Parameters
Mfr onsemi
Series FRFET®, SuperFET® III
Package Tube
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 65A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 158 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5940 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 446W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-4L
Package / Case TO-247-4
Base Product Number NTH4L040
N-Channel 650 V 65A (Tc) 446W (Tc) Through Hole TO-247-4L