Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTHL022N120M3S
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTHL022N120M3S
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 445
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 68A (Tc) 352W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 68A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 40A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.4V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 139 nC @ 18 V
Vgs (Max) +22V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3130 pF @ 800 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 352W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
N-Channel 1200 V 68A (Tc) 352W (Tc) Through Hole TO-247-3