FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTHL095N65S3H
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTHL095N65S3H
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 433
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 30A (Tc) 208W (Tc) Through Hole TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 95mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 58 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2833 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-247-3
N-Channel 650 V 30A (Tc) 208W (Tc) Through Hole TO-247-3