Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTLUS030N03CTAG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTLUS030N03CTAG
  • Package: 6-PowerUFDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 4.5A (Ta) 640mW (Ta) Surface Mount 6-UDFN (1.6x1.6)
Parameters
Mfr onsemi
Series µCool™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 400 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 640mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-UDFN (1.6x1.6)
Package / Case 6-PowerUFDFN
Base Product Number NTLUS030
N-Channel 30 V 4.5A (Ta) 640mW (Ta) Surface Mount 6-UDFN (1.6x1.6)