Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTLUS3A18PZTBG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTLUS3A18PZTBG
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 5.1A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount 6-UDFN (2x2)
Parameters
Mfr onsemi
Series µCool™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.1A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 7A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2240 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-UDFN (2x2)
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Base Product Number NTLUS3
P-Channel 20 V 5.1A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount 6-UDFN (2x2)