FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTLUS3A39PZTAG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTLUS3A39PZTAG
  • Package: 6-PowerUFDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8385
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 3.4A (Ta) 600mW (Ta) Surface Mount 6-UDFN (1.6x1.6)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 39mOhm @ 4A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.4 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 920 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 600mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-UDFN (1.6x1.6)
Package / Case 6-PowerUFDFN
Base Product Number NTLUS3
P-Channel 20 V 3.4A (Ta) 600mW (Ta) Surface Mount 6-UDFN (1.6x1.6)