FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTMFS022N15MC
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTMFS022N15MC
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 7.3A (Ta), 41.9A (Tc) 2.5W (Ta), 80.6W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Parameters
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.3A (Ta), 41.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1315 pF @ 75 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 80.6W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Package / Case 8-PowerTDFN
N-Channel 150 V 7.3A (Ta), 41.9A (Tc) 2.5W (Ta), 80.6W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)