FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTMFS10N3D2C
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTMFS10N3D2C
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 151A (Tc) 138W (Tc) Surface Mount Power56
Parameters
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 151A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 67A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 370µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 84 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6215 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 138W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package Power56
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number NTMFS10
N-Channel 100 V 151A (Tc) 138W (Tc) Surface Mount Power56