FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTMFS4847NT1G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTMFS4847NT1G
  • Package: 8-PowerTDFN, 5 Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9280
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 11.5A (Ta), 85A (Tc) 880mW (Ta), 48.4W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11.5A (Ta), 85A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 11.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.1mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2614 pF @ 12 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 880mW (Ta), 48.4W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Base Product Number NTMFS4
N-Channel 30 V 11.5A (Ta), 85A (Tc) 880mW (Ta), 48.4W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)