Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTMS10P02R2G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTMS10P02R2G
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 8.8A (Ta) 1.6W (Ta) Surface Mount 8-SOIC
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.8A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 10A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3640 pF @ 16 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.6W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Product Number NTMS10
P-Channel 20 V 8.8A (Ta) 1.6W (Ta) Surface Mount 8-SOIC